Skip to content ↓
Laureate Academy

Laureate Academy

Laureate Academy

Welcome toLaureate Academy

Libertas per cultum

Our Staff

Our staff team is comprised of highly-qualified, passionate and motivated individuals, all united by one common goal: to inspire their students and guide them in achieving their potential. 

Staff Testimonials

Below are some of the comments that members of staff have made in regards to their experience at Laureate Academy.

  • “Students aspire to achieve beyond their potential”
  • “This school has a great community feel, you feel welcome straight away”
  • “These are the best students I have had the pleasure to teach”
  • “Our students are compassionate and appreciate the efforts made by the staff”
  • “The relationships between staff and students is really positive”
  • “Our students are always willing, helpful and polite”
  • “It is a supportive environment where everyone helps each other”
  • “It is a school where good teaching has a huge impact”

Please see below for a list of the talented individuals who make up our teaching team. 

Senior Leadership Team

Mr Matthew Singh

Principal

  Mr Adam Otulakowski

Senior Leadership / DSP

 Mr Grant Benjamin

Senior Leadership

 Ms Sarah Hill

Senior Leadership

 Ms Nicola Murphy

Senior Leadership

 Mr Michael Tizard

Senior Leadership

Heads of Year

Ms Judi Gillings

Head of Year 7

Mrs Tracie Baldwin

Head of Year 8

  Ms Maria Cameron-Wilton Head of Year 9
  Ms Jennifer Roome Head of Year 10
  Mrs Tracy Malan Head of Year 11

Teaching Staff

Art & Technology

Ms Natalie Myers

Head of Art/Technology

Mr Michael Chapman

Art/DT Teacher

Mr Ryan Dancer

Art & DT Technician

Business Studies

Mr Craig Radnitz

Head of Business Studies

Mrs Ayla Ayres

Business Studies Teacher

Drama

Mrs Sarah Dolling

Head of Drama

Mr Simon Banderob

Drama / English Teacher

English

Mr Matthew Revel

Locum Director of Learning

Miss Estelle Allaway

English Teacher

  Mrs Sophie Carr Director of Learning
  Mr Nigel Hill English Teacher
  Miss Natalya Spiers English Teacher
  Miss Jessica Willetts English Teacher

Geography

 Ms Michelle Duvenage

Head of Geography

 Mrs Caroline Elliot

Geography Teacher

 Ms Kerry Fricker

Geography Teacher

History

Miss Jessica Wood

Head of History

Mr Nicholas Palmer

History Teacher & Head of Sixth Form

Miss Caitlin Mathews

History Teacher

Maths

Mrs Samantha Pryor

Head of Maths

Mr Ralston Davis

Maths Teacher

  Mr Oliver Fluck Maths Teacher
  Mrs Elizabeth Fawbush Maths Teacher
  Mrs Tanya Uddin Maths Teacher

MFL

Mrs Deborah Archer

Joint Head of MFL

Mr Michael Willis

Joint Head of MFL

Mrs Anita Ljubic

Classics Teacher

  Mr James Seear Latin Teacher
  Miss Emma Ayling O’Sullivan Languages Teacher

Music

Mrs Kamala Droskie

Head of Department

Mrs Rosalind Porter

Music Teacher

Physical Education

Ms Tracy Crosland

Director of Learning

Mr Tyler Fawbush

PE Teacher

Miss Victoria Scripps

PE Technician

Science

Mr Volney Spencer

Head of Science

Mrs Elena Alves

Science Teacher

  Mrs Izabela Martin Science Teacher
  Mr Andre Morgan Science Teacher
  Miss Sadia Qureshi Science Teacher
  Mr Andrew Wallis Science Teacher
  Mr Adam Weller Science Teacher
  Mrs Arati Wilmer Science Teacher
  Mrs Samantha Dukes Science Technician
  Mrs Ellen Dobbin Science Technician

Social Sciences

Mr Olufemi Olakotan

Head of Social Sciences

Ms Noor Jehan

RS Teacher

Administration

Mr Joel Nicholls

Office Manager

Miss Abigail Brill

Cover Supervisor

 Mrs Lynda Findlay Receptionist
  Mrs Sarah Fisher Sixth Form Coordinator
  Mrs Jane Hutton Admissions Officer
  Mrs Lorraine King Finance and Administration
  Ms Emma Mizon Reprographics Administrator

Attendance

Mrs Sarah Sweeney

Attendance Officer

Data

Mrs Lesley Hunter-Singh

Data Manager

Mrs Katarina Maddison

Exams Officer

Education Enrichment

Mrs Alice Seller

Education and Enrichment Coordinator

IT

Mr Vince Dancer

IT Manager

SCITT Trainees

Miss Jade Fenlon

English Trainee

Miss Yanique Illidge

English Trainee

  Mrs Hauwa Muktari Maths Trainee
  Mr Ryan Witchell History Trainee

SEN

Mr Sam Carter

SENCO

Mrs Julie Pike

Deputy SENCO

  Mrs Ann Tai Senior LSA
  Miss Mallory Bedford LSA
  Ms Victoria Dawson (Maternity) LSA
  Miss Nathalie Jochum Locum LSA