Our Staff
Staff List 2023-2024
Senior Leadership Team |
|
Ruthie Jacobs |
Principal |
Sarah Hill |
Vice Principal, Teaching & Development |
Nicola Murphy |
Vice Principal, Curriculum, and Designated Safeguarding Lead |
Nick Palmer |
Assistant Principal, Sixth Form and Personal Development |
Will Samuel |
Vice Principal, Pastoral |
Volney Spencer |
Assistant Principal, Operations & Data Systems |
Admissions |
|
Karen Pagani |
Admissions Officer Administrator |
Attendance |
|
Jenni Roome |
Attendance Officer |
Art |
|
Natalie Mayers |
Head of Art |
Business Studies and Economics |
|
John McNamara |
Head of Business Studies |
Will Samuel |
Business Studies Teacher |
Classics |
|
Amy Denson |
Latin Teacher |
James Seear |
Head of Classics |
Computer Science |
|
Lisa van den Biggelaar |
Computer Science Teacher |
Cover |
|
|
Cover Supervisor |
Data |
|
Lesley Hunter-Singh |
Data Manager |
English |
|
Estelle Allaway |
English Teacher |
Sophie Carr |
Head of English |
Tiana Edgar |
English Teacher |
Jonathan Garrett |
English Teacher |
Tom Johnson |
SCITT English Teacher |
Cody McHugh |
English Teacher |
Nicola Murphy |
English Teacher |
Matthew Revel |
English Teacher |
Jessica Willetts |
English Teacher |
Enrichment |
|
Faye Evans |
Education and Enrichment Coordinator |
Examinations |
|
|
Examinations Officer |
Facilities |
|
Nic Cordara |
Facilities Manager |
Mick Page |
Regional Estates Manager, Hertfordshire |
Colin Savage |
Caretaker |
Darren Wise |
Facilities Assistant |
Finance |
|
Karen Pagani |
Administration Assistant (Finance) |
Aurelia Patru |
Finance Officer |
Lesley Woods |
Finance Business Manager |
Geography |
|
Michelle Duvenage (maternity leave) |
Head of Geography |
Caroline Elliott |
Geography Teacher |
Sarah Hill |
Acting Head of Geography |
Mick Tizard |
Geography Teacher |
History |
|
Jess Howard |
History Teacher |
David Lewis |
History Teacher |
Nick Palmer |
Acting Head of History |
Jason Plessas |
History Teacher |
Will Samuel |
History Teacher |
Human Resources |
|
Dawn Scott |
HR & Office Manager |
IT |
|
|
ICT Technician |
Kitchen (Cucina) |
|
Mandy Saunders |
Chef Manager |
Library |
|
Emma Mizon |
Librarian |
Maths |
|
Habib Al-Mosewi |
Mathematics Teacher |
Carlien Baldy-Gray |
SCITT Mathematics Teacher |
Shumalia Lodhia |
SCITT Mathematics Teacher |
Daniel Manieson |
Mathematics Teacher |
Belindah Munyani |
Mathematics Teacher |
Alice Nansoz |
Mathematics Teacher |
Samantha Pryor |
Head of Mathematics |
Sergio Rosa |
Deputy Head of Mathematics |
Modern Foreign Languages (MFL) |
|
Deborah Archer |
Head of MFL |
Emma Ayling O’Sullivan |
Languages Teacher |
Yousra Mejai |
Languages Teacher |
Music |
|
Kamala Droskie |
Head of Music |
Ioanna Michailidou |
Music Teacher |
Pastoral |
|
Tracie Baldwin |
Head of Year 11 |
Maria Cameron-Wilton |
Head of Year 9 |
Nicola Fraser |
Behaviour Hub Manager |
Joanne Gardiner |
IR Coordinator |
Joanne Heaslip |
Deputy Safeguarding Lead |
Joseph Hill |
Head of Year 7 |
Tracy Malan |
Matron |
Chris Tridgell-Wyatt |
Behaviour Mentor and Alternative Provision Coordinator |
Emma Walsh |
Head of Year 8 |
Liam Wheeler |
Head of Year 10 |
Performing Arts |
|
Sarah Dolling |
Head of Performing Arts |
Jonathan Garrett |
Drama Teacher |
PE |
|
Conor Blake |
PE Teacher |
Kristie Donovan |
Head of PE |
Florrie Holland-King |
PE Teacher |
Soner Onbasi |
PE Teacher |
Principal’s Office |
|
Dionne Quane |
Principal’s PA |
Reception |
|
Natalie Wilmerson |
Receptionist |
Reprographics/Resources |
|
Jade O’Shea |
Learning Resources Assistant |
Social Sciences |
|
Nimrah Ahmed |
Psychology Teacher |
Sarah Dolling |
Citizenship Teacher |
Caroline Elliott |
Sociology Teacher |
Ruthie Jacobs |
RS Teacher |
Lois Kendall |
Head of Social Sciences |
Ruhena Nessa |
Sociology Teacher |
Science |
|
Mallory Bedford |
Science Teacher |
Ellen Dobbin |
Science Technician |
Samantha Dukes |
Science Technician |
Ben Foskett |
Science Teacher |
Daniel Greenly |
SCITT Science Teacher |
Andre Morgan |
Science Teacher |
Volney Spencer |
Science Teacher |
Andrew Wallis |
Science Teacher |
David Watson |
Science Teacher |
Adam Weller |
Science Teacher |
Arati Willmer |
Head of Science |
SENDCo |
|
Teshavani Appavoo |
Teaching Assistant |
Jessica Howard |
Head of SENDCo |
Neelam Kayani |
Teaching Assistant |
Taslina Khan |
Teaching Assistant |
Teresa Page |
Teaching Assistant |
Julie Pike |
Deputy SENDCo |
Tim Pitcairn |
Teaching Assistant |
Ann Tai |
Senior Teaching Assistant |
Katarzyna Tokarska |
Teaching Assistant |
Sixth Form |
|
Sarah Fisher |
Sixth Form Administrator |
Nick Palmer |
Head of Sixth Form |